„Aby przezwyciężyć kryzys, wielu naukowców kieruje swoje wysiłki na rozwój teorii względności i mechaniki kwantowej. Wydaje mi się jednak, że obecnie nie należy zagłębiać się w szczegóły teorii względności i mechaniki kwantowej, nie odgadywać praw fizycznych za pomocą przypadkowych równań matematycznych, ale zwrócić uwagę na początkowe idee i zasady leżące u podstaw tej nauki. To właśnie w ograniczeniach początkowych idei i zasad należy szukać przyczyny istniejącego kryzysu. Moim zdaniem podstawą nauki powinny być niezwykle ogólne, proste i jasne koncepcje początkowe, rzetelnie poparte doświadczeniem”. A.I. Viejnik [TP73, s. 19].
Minęło ponad pół wieku, odkąd odniesienie do zdrowego rozsądku przestało być przekonujące. A.I. Viejnik [TP73, s. 281].
Wprowadzenie.
Mało kto odważyłby się twierdzić, że „nie istnieje obecnie jedna powszechnie uznawana teoria wyjaśniająca i opisująca takie pojęcie jak czas” [Wikipedia]. Arthur Davidovich Chernin (ur. w 1939 r.), popularyzator nauki i pracownik GAISH (Moskwa) w 1987 r. potwierdził, że „w fizyce nie ma specjalnego, niezależnego działu, który zajmowałby się konkretnie czasem. Nie ma odrębnej nauki o czasie” [11].
Spróbujmy jednak zagłębić się w to, jaka tajemnica zawarta jest w pojęciu „czas” i dlaczego do tej pory (przez około kilka tysięcy lat) nie została ona rozwiązana. Wszakże człowiek jest taką istotą, która dziwnie dawno temu nauczyła się zadawać pytania o znaczenie niezwykle ogólnych pojęć, wśród których w szczególności znajduje się czas.
Cała sprawa opiera się na ścieżce rozwoju, którą ludzkość wybrała dla siebie. Kierunek techniczny (technogeniczny) doprowadził do rozwarstwienia społeczeństwa na posiadających i nieposiadających (panów i robotników). Panowie, zdając sobie sprawę ze swojego potencjału intelektualnego w celu usprawnienia zarządzania pracownikami, a także w trosce o zachowanie i utrzymanie ich zdrowia na odpowiednim poziomie w okresie gwarancyjnym eksploatacji, wymyślili wiele „biologicznych” definicji pojęcia czasu.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie definicje czasu można podzielić na trzy grupy – biologiczną, matematyczną i fizyczną. Czas biologiczny jest objęty coraz większą liczbą interpretacji, np. filozoficznych (rozważania różnych europejskich filozofów), społecznych, biologicznych, psychologicznych, historycznych (w szczególności „osiowych” według Jaspersa), artystycznych (głównie literackich) itp. Czas matematyczny ma trzy definicje – klasyczną („newtonowską”), relatywistyczną i kombinowaną (mieszanka teorii Einsteina i pomysłów Kozyriewa). Czas fizyczny ma dwie interpretacje – czas materialny i całkowite zaprzeczenie jego istnienia (czas jest grą umysłu). Łatwo zgadnąć, który z powyższych czasów człowiek może zmienić, a który nie. Dotyczy to również problemu ciągłości-nieciągłości czasu. Nawet kwanty czasu są wymyślane przez ludzi zgodnie z ich własnym rozumowaniem.
Dalsza część treści dostępna wyłącznie dla Użytkowników Matryc. Zaloguj się lub Zarejestruj